Тенджери за кухнята: видове, форми, материали

 Супите с пилешки бульон се борят със симптомите на настинка и укрепват имунната система, докато супите с месен бульон подобряват храносмилането. Горещите топлят, снабдяват тялото с енергия, а студените действат освежаващо в жегата и спомагат за контролиране на баланса на течностите. Ето защо супите са добри за ядене и готвене. В тази статия ще говорим за това какви са кухненските тенджери. Какви са предимствата на различните материали, колко тенджери са ви необходими у дома.

 Какви задачи решава тенджерата

 Разбира се, можете да готвите в нея не само супи. Не всеки кухненски съд може да се похвали с такава гъвкавост като нейния. В допълнение към любимите си пилешки бульони с юфка, зеленчуци и варено яйце, можете да готвите картофено пюре, колбаси, млечни каши, сосове за втори и десерти, задушени зеленчуци и дори топли напитки. Например коледно греяно вино.

Функции на тенджерата:

– дълго варене (за супи, гъби, картофи);

– бързо готвене (за яйца, колбаси, кнедли);

– задушаване (за зеленчуци, гъбено соте);

– печене във фурна (за месни и рибни ястия, гювечи);

– приготвяне на сок, компот и конфитюр (по време на прибиране на реколтата);

– готвене на пара (за диетична храна без пържене/олио).

Класификация на тенджерите по размер

 Купуването на тенджера е петнадесетминутна задача, ако знаете какво да вземете. Първото нещо, което трябва да решите, е обемът. Ако погледнете в шкафа на опитна домакиня, ще намерите поне три различни контейнера. Ако в семейството има деца, привърженици на здравословния начин на живот и летни жители, още повече.

Разгледайте трите основни типа тенджери според вместимостта:

– 1-3 литра – малка тенджера за бързо готвене, мини-порции, детски ястия. В нея е удобно да затоплите обяд, да готвите млечна каша, кнедли.

– 3-5 литра – средна тенджера за пълноценни първи ястия. В тях се приготвят вкусни зелеви супи, грахови, гъбени, зеленчукови супи за цялото семейство.

– повече от 5 литра – голяма тенджера за специални поводи. Тя ще ви помогне, когато чакате гости, готвите горски гъби, горски плодове.

 Типология по предназначение

 В ежедневието често възникват ситуации, когато не знаете в какво да приготвите това или онова ястие.  Разнообразието от тенджери обаче е много голямо. Между тях има разлика в дизайна и съответно в употребата.

 Универсална: 1. Класическата тенджера за супа ви е позната. Тя има дълбока метална купа на тялото, две странични дръжки, капак. В нея можете да готвите / варите / задушавате, често дори да печете ястие във фурната. Основното е да се уверите, че структурните компоненти са адаптирани към висока топлина.

2. Кухненската тенджера се счита за по-малка версия на универсалния съд за супа. Малък обем, дълга дръжка, наличие на капак го правят удобен за отопление, готвене на порционни ястия.

3. Тенджера и тиган – иновативен вид тигани. Различава се от обикновените с увеличена дебелина на корпуса, снижени страни и по-голямо дъно. Дръжките, като правило, традиционно странични, топлоустойчиви. Често е включен капак, но не е задължителен. Особеността на тенджерата е, че ви позволява да готвите, задушавате, пържите.

4. Тенджерата за спагети е с класическа конструкция (тяло, две дръжки, капак), но е допълнена от вътрешна вложка с гевгир. Така можете веднага да отцедите сварените макарони.

5. Тенджерата за зеленчуци също е с класически дизайн, но купата на тялото й е по-издължена, а диаметърът на дъното е по-тесен. Удобна е за варене на моркови, царевица, цвекло и други продълговати зеленчуци.

Rate this post