Замазка на баня

Както показва практиката, ремонтът в банята е най-трудната процедура при изграждането и декорацията на помещения, но всеки собственик може да свърши цялата работа самостоятелно, ако прочете подробно съответните инструкции. Тази статия ще обсъди как да направите замазка в банята.

Замазка за под на баня

Максималната част от времето, отделено за ремонт на банята, се изразходва за създаване на замазка. Важно е да се вземе предвид, че тази стая има постоянно висока влажност на въздуха и въздухът не само е наситен с влага, но и редовно се извършват процедури с течности и се отделя много гореща водна пара.

Съответно, освен влагата, температурните промени засягат и всички покрития в банята. Това се случва не само заради водопроводните инсталации, но и защото най-често в замазката се монтират водопроводите.

Това обикновено се прави, за да може да се извърши ремонт, без да се отварят подовете. Когато се подготвяте за ремонт и избирате материал, трябва да вземете предвид всички нюанси и правила, изброени в тази статия.

Излятата замазка в банята има две основни роли: тя изравнява основата и укрепва подовата конструкция като цяло. Освен това можете да модифицирате замазката с различни слоеве, което ще увеличи характеристиките на топло, звук и хидроизолация на подовете.

След изливането замазката може да се използва като основен слой, но в случай на баня тя най-често е основата за полагане на основния слой. Обикновената циментово-пясъчна замазка не изглежда естетически приятна и такова покритие трудно може да бъде показано на снимка или лично представено на гостите.

Как се прави замазка за баня

Всъщност конструкцията на пода в банята не е много по-различна, без значение какъв метод за организиране на замазката е избран. Подът на банята е един вид „торта“, всеки слой от който има определен набор от функции. Основната разлика е материалът, избран за завършване на повърхността.

Типична подова конструкция на банята изглежда така (отдолу нагоре):

  • припокриване под формата на стоманобетонната плоча;
  • хидроизолационен слой от дебел полиетилен или битумна ролка;
  • основна замазка;
  • вторият хидроизолационен слой, създаден чрез боядисване или покритие;
  • довършителна (изравняваща) замазка с прилагане на саморазливни смеси или други съединения;
  • основното подово покритие, което задължително трябва да бъде представено от влагоустойчиви материали.

Също така, преди да завършите повърхността, можете да инсталирате система за подово отопление. Струва си обаче да помислите за това предварително, тъй като изисква задълбочена подготовка за тази процедура.

Всеки етап от работата трябва да се извършва внимателно и точно, тъй като всички грешки, допуснати при полагането на един или друг слой, могат да се появят по време на по-нататъшната експлоатация на подовете. Тъй като материалът за замазка в банята е винаги мокър, е необходимо да се спазват интервалите от време от изливането до пълното втвърдяване на покритието.

Видове и характеристики на замазките

Има три основни метода за създаване на замазка, чиито имена са свързани със състоянието на използваните материали:

  • сух;
  • полусух;
  • мокър.

По дизайн има и три вида замазки:

  • твърда;
  • смесена;
  • плаваща.

Замазка баня

Само в втвърдено състояние замазката придобива всички основни характеристики. Говорим за циментови и бетонни смеси, тъй като отнема около месец, за да се изчака напълно да се втвърдят, което е доста дълъг период. Съответно е необходимо ремонтните дейности да се планират по такъв начин, че да има достатъчно време за висококачествено полагане на всеки слой.

Преди да направите замазка в банята, е необходимо да демонтирате старото покритие, освен ако, разбира се, полагането не се извършва на „чист“ под непосредствено след построяването на сградата. Основата за изливане трябва да е без прах, мръсотия и отломки. Видът на замазката, която трябва да се излее, също се определя предварително, за да не се мисли за това в процеса на работа.

Източник: bulgaria24 

Rate this post